• Facebook
  • Twitter
Skontaktuj się z nami (pn-pt, godz. 8:00 - 16:00) 605 189 277
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych
  • Home
  • Aktualności
  • O Związku
  • Władze krajowe i regionalne
  • Dokumenty wyborcze
  • Członkostwo w Związku
    • Katalog korzyści
    • Zebranie Członków
    • ABC powołania organizacji związkowej OZZPiP
    • Dokumenty wyborcze
    • Statut OZZPiP
  • Kontakt
  • Szukaj
  • Menu Menu
Bez kategorii

Przypominamy o akcji wpisywania stanu łóżek na oddziale szpitalnym do raportu pielęgniarskiego !

Raport pielęgniarski stanowi dokumentację medyczną, a o jego treści decyduje wyłącznie pielęgniarka która go sporządza. Przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie ograniczają treści wpisów w raporcie, a jakiekolwiek próby ich ograniczania przez przełożonych czy wewnątrzzakładowe zarządzenia/ procedury/ regulaminy (poprzez np. zakazy dokonywania w raportach określonych „niewygodnych” dla pracodawcy wpisów lub nakazy dokonywania tylko określonych wpisów) są niezgodne z prawem i nie obowiązują. Raport pielęgniarski może zawierać wszelkie informacje, które pielęgniarka uzna za istotne w przebiegu danego dyżuru.

 

Pisaliśmy o tym tutaj: http://ozzpip.pl/posiedzenie-prezydium-zarzadu-krajowego-ogolnopolskiego-zwiazku-zawodowego-pielegniarek-i-poloznych-16-04-2019/.

Tym samym Prezydium Zarządu OZZPiP zarekomendowało swoim członkom i całemu środowisku pielęgniarek i położnych, regularne wpisywanie do raportów pielęgniarskich w poszczególnych oddziałach informacji obejmujących:

–liczbę łóżek oficjalnie zgłoszonych do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym oddzielnie łóżek specjalistycznych tj. liczby łóżek intensywnej opieki medycznej, liczby łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego, liczby łóżek dla noworodków, liczby inkubatorów, liczby łóżek dla intensywnej terapii, liczby łóżek intensywnej opieki oparzeń, liczby łóżek intensywnej opieki toksykologicznej, liczby łóżek dla intensywnej terapii noworodka,  liczby łóżek opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji, liczby łózek opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego, liczby łóżek nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej,

–liczbę łóżek rzeczywistych na oddziale tj. także tych które nie zostały zgłoszone do do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą a które faktycznie występują na oddziale (tzw dostawek, fotele),

–rzeczywistą liczbę pielęgniarek wykonujących pracę na danej zmianie z podaniem wymiaru zatrudnienia.

Poniżej przedstawiamy także interpretację prawną sporządzoną przez radcę prawnego, która na pewno pomoże naszym koleżankom i kolegom dostrzec jak wielkie narzędzie mają w rękach. Raport pielęgniarski może być także pomocny w kwestiach spornych np. w przypadku roszczeń pacjenta wobec pielęgniarki lub pielęgniarki wobec pacjenta w sytuacji w której np. naruszył jej nietykalność cielesną.

Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych jest obowiązany prowadzić, przechowywać i udostępniać dokumentację medyczną w sposób :

– określony w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz

– w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2016 r. poz. 1535, 1579 i 2020 oraz z 2017 r. poz. 599), a także zapewnić ochronę danych zawartych w tej dokumentacji.

Kluczowe znaczenie dla odpowiedzi na zadane pytanie ma treść art. 25 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Przepis ten stwierdza, że dokumentacja medyczna zawiera co najmniej:

1) oznaczenie pacjenta, pozwalające na ustalenie jego tożsamości:

  1. a) nazwisko i imię (imiona),
  2. b) datę urodzenia,
  3. c) oznaczenie płci,
  4. d) adres miejsca zamieszkania,
  5. e) numer PESEL, jeżeli został nadany, w przypadku noworodka – numer PESEL matki, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
  6. f) w przypadku gdy pacjentem jest osoba małoletnia, całkowicie ubezwłasnowolniona lub niezdolna do świadomego wyrażenia zgody – nazwisko i imię (imiona) przedstawiciela ustawowego oraz adres jego miejsca zamieszkania;

2) oznaczenie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych ze wskazaniem komórki organizacyjnej, w której udzielono świadczeń zdrowotnych;

3) opis stanu zdrowia pacjenta lub udzielonych mu świadczeń zdrowotnych;

4) datę sporządzenia.

Nie mam zatem, żadnych wątpliwości, że to co jest wymienione w art. 25 ust. 1 nie jest katalogiem zamkniętym.

Zakres informacji zawartych w tej dokumentacji ma służyć podnoszeniu jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych i zapewnieniu ciągłości procesu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Dokumentacja medyczna jest formą kontroli procesu udzielania świadczenia zdrowotnego oraz poszczególnych czynności medycznych (świadczeń medycznych) wchodzących w skład tego procesu. Dla każdego lekarza obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej jest ponadto formą kontroli ordynacji lekarskiej, dla pielęgniarki formą kontroli procesu pielęgnacyjnego, zaś dla położnej – formą kontroli czynności podejmowanych w związku z ciążą, porodem i połogiem.

Pozostaje zatem pytanie, czy Raport pielęgniarski jest elementem dokumentacji medycznej? W mojej ocenie zdecydowanie TAK.

Na podstawie art.  30 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Rady Fizjoterapeutów oraz Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych został upoważniony do określenia w drodze rozporządzenia, rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej, sposobu jej przetwarzania oraz wzorów określonych rodzajów dokumentacji medycznej.

Delegacja ta została wykonana rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. z 2015r. poz.2069).

  • 1 tego rozporządzenia brzmi : Dokumentacja medyczna, zwana dalej „dokumentacją”, jest prowadzona w postaci elektronicznej lub w postaci papierowej.

Dokumentację medyczną w rozumieniu w/w aktu wykonawczego do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta można podzielić na :

1) dokumentację indywidualną – dotyczącą poszczególnych pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych;

2) dokumentację zbiorczą – dotyczącą ogółu pacjentów lub określonych grup pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych.

  • 12 pkt. 2) lit f w/w rozporządzenia stwierdza, że księga raportów pielęgniarskich jest elementem dokumentacji medycznej zbiorczej wewnętrznej.

Zgodnie z § 31 w/w rozporządzenia księga raportów pielęgniarskich zawiera :

1) oznaczenie podmiotu leczniczego,

2) numer kolejny wpisu,

3) treść raportu, z uwzględnieniem imienia i nazwiska, a w razie potrzeby innej informacji pozwalającej na zidentyfikowanie pacjenta, opisu zdarzenia, jego okoliczności i podjętych działań;

4) statystykę oddziału, w tym liczbę osób przyjętych, wypisanych, zmarłych;

5) datę sporządzenia raportu;

6) oznaczenie pielęgniarki lub położnej dokonującej wpisu.

Art. 25 ust. 1 stwierdza, że dokumentacja medyczna zawiera co najmniej elementy wymienione w tym przepisie. Raport pielęgniarski jest elementem dokumentacji medycznej (tzw. dokumentacji medycznej zbiorczej wewnętrznej). Rozporządzenie zawiera zapis, że raport ma zawierać TREŚĆ, jedynie z uwzględnieniem imienia i nazwiska, a w razie potrzeby innej informacji pozwalającej na zidentyfikowanie pacjenta, opisu zdarzenia, jego okoliczności i podjętych działań.

W mojej ocenie ZK OZZPiP miał prawo rekomendować wpisywanie w treści raportu pielęgniarskiego także informacji dodatkowych obejmujących rzeczywistą liczbę łózek na oddziale, liczbę pacjentów oraz liczbę pielęgniarek.

r.p. Grzegorz Wróbel

Reasumując, warto podkreślić, że dokumentacja medyczna ma dużą wartość dowodową w postępowaniu prowadzonym w związku z podejrzeniem doznania przez pacjenta szkody, dopuszczenia się przewinienia zawodowego przez lekarza, pielęgniarkę czy położną lub popełnienia przestępstwa w związku z udzielaniem lub zaniechaniem udzielania świadczenia zdrowotnego. Ponadto dokumentacja medyczna stanowi prawnie dopuszczone źródło informacji dla wielu podmiotów wymienionych w art. 26 ustawy.

23 maja 2019/Autor lukaszM
Doceń i poleć nas
  • Udostępnij Facebook
  • Udostępnij Twitter
  • Share on WhatsApp
https://ozzpip.pl/wp-content/uploads/2021/11/ozzpip-logo-top-1.png 0 0 lukaszM https://ozzpip.pl/wp-content/uploads/2021/11/ozzpip-logo-top-1.png lukaszM2019-05-23 22:28:302019-05-23 22:40:04Przypominamy o akcji wpisywania stanu łóżek na oddziale szpitalnym do raportu pielęgniarskiego !

Aktualności

  • 2023-01-18: SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI OZZPIP W MSWIA
  • KOMUNIKAT PO POSIEDZENIU PREZYDIUM ZARZĄDU KRAJOWEGO OZZPIP 11.01.2023
  • Boże Narodzenie 2022
  • KOMUNIKAT PO POSIEDZENIU ZARZĄDU KRAJOWEGO OZZPIP 5-7.12.2022
  • 2022-11-28: SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI OZZPIP Z PREZESEM NIK
  • KOMUNIKAT PO POSIEDZENIU ZARZĄDU KRAJOWEGO OZZPIP 17-18.10.2022
  • WŁADZE OZZPiP W KADENCJI 2022-2026
  • Komunikat
  • Płace: STANOWISKO PREZYDIUM ZK OZZPIP dotyczące problemów z realizacją podwyżek po 1-07-2022
  • Płace: KOMUNIKAT PO SPOTKANIU ZESPOŁU TRÓSTRONNEGO 12-08-2022
Link to: 3c

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas!

KONTAKT

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych | Zarząd Krajowy
ul. Podwale 11 (II p.) | 00-252 Warszawa
Telefon: 22 504 42 67, 605 189 277 (w godz. 8:00 – 16:00) | Fax: 22 504 42 54,  22 504 42 69
NIP: 888-20-68-724 | REGON: 910234133

Home| Kontakt

© 2021 by OZZPiP

W dniu 20.05.19 Biuro Będzie nieczynne z powodu awarii. Przepraszamy za utrudnienia... Zmarł przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zwodowych (OPZZ)...
Scroll to top

This is a notification that can be used for cookie consent or other important news. It also got a modal window now! Click "learn more" to see it!

OKLearn More

Cookie and Privacy Settings



How we use cookies

We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.

Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.

Essential Website Cookies

These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.

Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refuseing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.

We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.

We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.

Other external services

We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.

Google Webfont Settings:

Google Map Settings:

Google reCaptcha Settings:

Vimeo and Youtube video embeds:

Accept settingsHide notification only