Od czego zacząć?
- Dla powołania Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP musi zebrać się grupa przynajmniej 10 pielęgniarek / położnych zatrudnionych u danego pracodawcy
- Jeżeli w Twoim zakładzie pracy nie ma 10 pielęgniarek / położnych, możliwe jest powołanie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP działającej u kilku pracodawców
- Zasady powołania Zakładowej i Międzyzakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP są takie same!
Co zrobić, kiedy zebraliśmy wymaganą liczbę pielęgniarek i położnych?
- Na terenie zakładu pracy organizujemy zebranie i spośród osób chętnych do pracy w OZZPiP wybieramy Komitet Założycielski (w liczbie od 3 do 7 osób)
- Komitet Założycielski zajmie się organizowaniem pracy Związku i propagowaniem jego działalności, w tym także wydawaniem i przyjmowaniem deklaracji członkowskich, do czasu zarejestrowania Organizacji w Rejestrze Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
- Komitet Założycielski podejmuje Uchwałę o powstaniu Organizacji Związkowej OZZPiP.
Dlaczego to takie ważne?
- Komitet Założycielski podejmuje Uchwałę o wskazaniu maksymalnie 3 swoich członków, jako osoby objęte szczególną ochroną przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę, zgodnie z ustawą o związkach zawodowych. Ochrona ta trwa maksymalnie 6 miesięcy od dnia powstania Komitetu.
- O powstaniu struktury związkowej, podobnie jak i o uchwale Komitetu wskazującej osoby podlegające ochronie Komitet Założycielski winien zawiadomić pracodawcę. Bez takiego zawiadomienia ochrona wskazanych członków Komitetu jest bezskuteczna.
Co można (i warto) zrobić na zebraniu Komitetu Założycielskiego?
- Można od razu, podczas tego spotkania, spośród osób na nim obecnych, wybrać organy Związku, tj. Zarząd i Komisję Rewizyjną.
- Biorący udział w Zebraniu Komitetu Założycielskiego ustalają liczbę Członków Zarządu organizacji i liczbę Członków Komisji Rewizyjnej. Ta liczba może być dowolna, jednak pamiętajmy, że funkcje Przewodniczącej Organizacji, minimum kolejnych 2 Członków Zarządu oraz Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej i kolejnych członków tej Komisji to minimum, które należy wybrać.
Jak przeprowadzić wybory?
- Zebranie przeprowadzamy zgodnie z Porządkiem Obrad, Regulaminem Obrad i Ordynacją Wyborczą.
- Należy powołać Komisje Zebrania, czyli:
- Komisja Mandatowa – powoływana dla stwierdzenia prawidłowości zwołania Zebrania i jego zdolności do podejmowania uchwał, w szczególności poprzez: sprawdzenie list obecności, prawidłowości wydania mandatów, stwierdzenie kworum bądź jego braku;
- Komisja Uchwał i Wniosków – powoływana dla przyjmowania projektów uchwał i wniosków, zgłaszanych w toku Zebrania i przedstawiania ich na Zebraniu;
- Komisja Wyborcza – powoływana dla przyjmowania kandydatur do organów Organizacji, sprawdzenia prawidłowości ich zgłoszenia, przygotowania list kandydatów, przygotowania kart do głosowań tajnych oraz ich wydawania,
- Komisja Skrutacyjna – powoływana do zebrania i liczenia głosów oddanych w głosowaniach w toku Zebrania, w szczególności w głosowaniach tajnych.
- Wybory przeprowadza się w sposób tajny, poprzez karty do głosowania.
- Wybory na poszczególne funkcje na Zebraniu dokonuje się w następującej kolejności :
- Przewodniczący Organizacji,
- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej,
- Członkowie Zarządu
- Członkowie Komisji Rewizyjnej
- UWAGA! Funkcji związkowych w organach Zakładowej / Międzyzakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP nie można łączyć ze stanowiskiem kierownika zakładu pracy oraz stanowiskami kierowniczymi podległymi bezpośrednio kierownikowi zakładu pracy.
Wybraliśmy Zarząd i Komisję Rewizyjną. Co teraz?
- Koniecznie jest złożenie (pocztą lub osobiście) w Biurze Zarządu Krajowego OZZPiP
w Warszawie przez Komitet Założycielski Wniosku o dokonanie Wpisu do Rejestru OZZPiP nowopowstałej organizacji w terminie 30 dni od dnia podjęcia Uchwały o utworzeniu organizacji. - W przypadku braku takiego wniosku w terminie 30 dni – uchwała o utworzeniu organizacji traci moc.
- Do Wniosku o Wpis do Rejestru obowiązkowo dołączamy następujące protokoły:
- Oryginał protokołu Zebrania
- Poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię protokołu Komisji Mandatowej wraz z odpisem listy obecności Członków Zebrania
- UWAGA! Lista obecności musi zawierać wykaz wszystkich uprawnionych do udziału w Zebraniu oraz podpisy osób obecnych na Zebraniu!
- Poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię protokołu Komisji Uchwał i Wniosków wraz z obligatoryjnym przedłożeniem Uchwały dotyczącej ustalenia składu liczbowego Zarządu Organizacji oraz Uchwały dotyczącej ustalenia składu liczbowego Komisji Rewizyjnej Organizacji w danej kadencji
- Poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię protokołu Komisji Wyborczej
- Poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię protokołu Komisji Skrutacyjnej
- oraz uchwały:
- Poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię Uchwały Zarządu Organizacji potwierdzającej sposób ukonstytuowania się
- Poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię Uchwały Komisji Rewizyjnej Organizacji potwierdzającej sposób ukonstytuowania się
- Poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię Uchwały Zarządu Organizacji o składaniu oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych
- UWAGA! Dokumenty wypełniamy wyłącznie pismem komputerowym!
A co, jeśli nie uda się podczas Zebrania Komitetu Założycielskiego wybrać organów Związku?
- Wówczas Komitet Założycielski, po podjęciu Uchwały o powstaniu organizacji do Biura Zarządu Krajowego OZZPiP w Warszawie, zwołuje w terminie 6 miesięcy Ogólne Zebranie Członków.
- Ogólne Zebranie Członków przeprowadza wybory według procedury opisanej powyżej.
BRAWO! Udało się nam się powołać i zarejestrować Organizację Związkową OZZPiP. Ale to nie wszystko! Teraz należy:
- Zawiadomić o tym fakcie Pracodawcę przedstawiając Wyciąg z Rejestru OZZPiP, który otrzymamy z Biura Zarządu Krajowego OZZPiP w Warszawie po zarejestrowaniu.
- Z chwilą wpisania do Rejestru OZZPiP Organizacja nabiera osobowości prawnej, dlatego nasze kroki kierujemy do Głównego Urzędu Statystycznego w celu nadania numeru REGON oraz do Urzędu Skarbowego w celu nadania numeru NIP.
- Na koniec zakładamy konto w banku przedstawiając Wyciąg z Rejestru oraz Uchwałę Zarządu Organizacji o składaniu oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych.
Wszystkie wzory dokumentów niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia wyborów znajdują się w zakładce „Dokumenty wyborcze”.