9 marca 2021 roku odbyło się posiedzenie Prezydium Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, na którym członkowie poszczególnych organizacji przedstawili swoje stanowisko wobec przedstawionej 26 lutego br. przez Ministerstwo Zdrowia propozycji zmiany wysokości współczynników pracy w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Reprezentująca Forum Związków Zawodowych wiceprzewodnicząca Krystyna Ptok, będąca również przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, przedstawiła stanowisko związków zawodowych medycznych zrzeszonych w Branży Ochrony Zdrowia FZZ i ekspertów Forum reprezentujących OZZL i samorządy zawodów medycznych ( z wyłączeniem NIL). Podkreśliła, że od początku prac nad tzw. „ustawą Radziwiłła” FZZ wielokrotnie zgłaszało swoje zastrzeżenia co do podziału grup zawodowych. Odniosła się przede wszystkim do przyjętej przez Ministerstwo metodologii, która nie jest oparta o merytoryczne przesłanki i właściwy zestaw kryteriów oceny wartości stanowisk pracy, jawnie dyskryminując osoby posiadające wykształcenie medyczne będące podstawą funkcjonowania każdego podmiotu leczniczego oraz udzielania świadczeń i zbyt niskich współczynników pracy, które nie gwarantują właściwych wynagrodzeń dużej  grupie osób.

Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Pracy FZZ  domaga się uznania innych czynników wartościujących pracę do ustalenia najniższego wynagrodzenia, takich jak: fachowość, odpowiedzialność, decyzyjność, warunki psychofizyczne i warunki środowiska pracy.

Związki Zawodowe skupione w Branży Ochrony Zdrowia Forum Związków Zawodowych  nie zgadzają się na przerzucanie na pracodawców odpowiedzialności za kształtowanie wynagrodzeń na poziomie zakładów pracy w sytuacji, gdy nie znają oni poziomu finansowania pełnych kosztów, jakie wymusi od 01.07.2021 r. podniesienie wynagrodzeń dla pracowników medycznych i pracowników działalności podstawowej wywołane wzrostem współczynników pracy oraz nową wartością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

W dniu posiedzenia Prezydium Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia Przewodnicząca Krystyna Ptok działając w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych  przesłała Premierowi oraz Ministrowi Zdrowia  stanowisko Zarządu Krajowy OZZPiP, który po zapoznaniu się z propozycją wysokości współczynników pracy przedstawioną 26.02.2021 r. przez Ministerstwo Zdrowia, odrzucił tę propozycję, uznając ją jako wysoce niesprawiedliwą. OZZPiP domaga się gwarantowanych wynagrodzeń zasadniczych w wysokości właściwej dla deficytowej grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, odzwierciedlających wykształcenie, fachowość, wysiłek i wymagania psychofizyczne, odpowiedzialność, warunki i środowisko pracy, poprzez podniesienia współczynników pracy dla pracowników wykonujących zawody medyczne, które są podstawą funkcjonowania podmiotów leczniczych i udzielania świadczeń.

Przewodnicząca Krystyna Ptok przypomniała przedstawicielom strony rządowej uchwałę Rady Ministrów z dnia 15 października 2019 r. w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka Wieloletnia Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce (z uwzględnieniem etapów prac zainicjonowanych w roku 2018)”, w której zapisano:

  • 2. Celem Polityki, o której mowa w § 1, jest wypracowanie rozwiązań zapewniających wysoką jakość, bezpieczeństwo i dostępność do opieki pielęgniarskiej i położniczej dla pacjentów i społeczeństwa przez zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych w polskim systemie opieki zdrowotnej i powstrzymanie emigracji zarobkowej tej grupy zawodowej, zmotywowanie absolwentów do podejmowania pracy w zawodach pielęgniarki i położnej oraz utrzymanie na rynku pracy pielęgniarek i położnych, w tym nabywających uprawnienia emerytalne.

Strona rządowa przedstawiła do analizy kolejny wariant wyliczeń współczynników.

Następne posiedzenie Prezydium Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia ma odbyć się 17 marca 2021 r.